Zveme vás na kávu
a nezávaznou schůzku.
+420 774 407 772

Budou sazby úvěrů na bydlení klesat?

sazba-fitbrokers.jpg

Budou sazby úvěrů na bydlení klesat?

Česká národní banka (dále jen ČNB) v minulém týdnu snížila tzv. repo sazbu o 0,75 procentního bodu a jedná se tak o již třetí snížení během tohoto roku. Repo sazba se tak dostala na 0,25 % a je možné, že to letos ještě není konečná hodnota.


Co je repo sazba?

Repo sazba je jedna ze tří úrokových sazeb stanovovaných ČNB. Je využívána při tzv. repo operacích, tedy finančních operacích na volném trhu, jejichž prostřednictvím například ČNB reguluje množství peněz v oběhu. ČNB od bank stahuje přebytečnou likviditu a naopak jsou jim předávány cenné papíry s dohodnutým úrokem. Repo sazba je pak stanovena jako maximální možná sazba tohoto úroku. Jedná se o dvoutýdenní úrokovou sazbu, protože základní doba trvání repo operací je 14 dní.


Jak se sazba vyvíjela?

Historické minimum zaznamenala tato sazba v letech 2012 až 2017, kdy se držela na hodnotě 0,5 procent. Od srpna 2017 se začala pomalu ale jistě zvyšovat. V únoru letošního roku se dostala na hodnotu 2,25 procent, ale v březnu přišel náhlý obrat. Nejprve snížení o 0,5 procentního bodu, poté další pokles 0,75 procentního bodu a minulý týden ČNB oznámila další snížení o 0,75 procentního bodu. Nyní je tedy repo sazba na 0,25 procenta. Čeká nás ještě další snížení?


Jak zareagují banky?

ČNB vedla k tomuto snížení současná situace ekonomiky v ČR. Ta je zapříčiněna pandemií koronaviru a tímto snížením repo sazby chce ČNB ekonomiku a obecně trh s úvěry rozhýbat. A i když veřejnost, a to včetně té odborné, očekávala snížení, tak mnohé překvapilo, jak moc velké to snížení vlastně bylo. Na druhou stranu, někteří očekávají ještě další snížení do konce roku a dokonce i sám guvernér ČNB přiznal, že je i prostor pro zápornou sazbu. Budou nyní okamžitě klesat i úrokové sazby u komerčních bank? To se podle nás a ani dle informací, které máme k dispozici z bank, určitě nestane. Sazby obecně pomalu nyní klesají, ale že by došlo ke skokovému snížení, to se podle nás nestane.


Ono ani v minulosti u jiných opatření, která ČNB zavedla, neplatilo, že se hned promítlo do jednání bank. Jedním příkladem může být uvolnění parametrů pro získání úvěru. Většina bank naopak v tomto mohla vidět pro sebe rizika, a proto tyto parametry ponechala a v jiných procesech ještě kritéria pro získání úvěru zpřísnila. Například požadavky schopnost splácet daný úvěr.


V čem se ale banky shodují, že se možná průměrné sazby za další půl rok budou pohybovat kolem 2,5 procent.

Chcete získat hypoteční úvěr s výhodnou úrokovou sazbou?
Neváhejte nás kontaktovat a rádi Vám pomůžeme.

Další články:
DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI SE BLÍŽÍ KE SVÉMU KONCI
S TOMÁŠEM CINKEM O COVID-19
ČNB UVOLŇUJE LIMITY PRO ZÍSKÁNÍ HYPOTÉKY
KORONAVIRUS A ODKLAD SPLÁTEK HYPOTÉKY
© 2021 FitBrokers - Servis, který si zamilujete
Designed by webiz